גאווה אמיתית

הגיע הזמן שתתחתנו
גאווה אמיתית (צילום: אפרת אטון)

ישנה התקדמות, אם כי היא שקטה. אולי ההתקדמות בכלל קיימת בגלל השקט היחסי, סדר היום הציבורי השתנה. בשבוע שעבר התקיים מצעד הגאווה הגדול של ישראל בתל אביב עם רבבות משתתפים מהארץ ומהעולם. כמות נכבדת, ומעלה להישג זה, השנה התקיימו ויתקיימו מפגני גאווה גם בערים נוספות מחוץ למדינת תל אביב- "מחבקת ההומואים". זהו שלב ראשון בפריצת המחסום של גבולות ת"א, אשר ידרוש מתושבים נוספים להתעמת ולהכיר בזכויותיהם של הקהילה הגאה בישראל.

מצעד הגאווה בתל אביב היה עד עתה עסקה טובה במסגרת ה"סטטוס-קוו" כביכול, משל היה נאמר: "אתם תעשו את התעווה שלכם בעיר הפלורליסטית, תל אביב", כמו הייתה הגאווה עוד טרנד-שיק תל אביבי, רק לא לפגוע ברגשות הציבור. אפשר אפילו לסמן את השנה במרקר ורוד, הפלורליזם והשיח החופשי פוגש עוד ערים ואזורים בישראל, והחרדים נכנסים לפאניקה. הפאניקה הפכה מהר מאוד לאלימות, שבריוניה הראשיים נחשפו במעוזם החדש, בית שמש.

"כוח פותרים עם עוד יותר כוח", האמנם? הרוב הדומם והחופשי בישראל התעורר ודווקא הגיב בחיבוק. התקשורת חיבקה את הגיבורים החדשים, והשם "טניה" הפך לסמל במאבק בחרדים. התקשורת הפנתה זעם לעברם של החרדים, ובתגובה הציבור חיבק את נעמה, שכל חטאה היה ש"פיתתה" קומץ חרמנים אלים , כשהיא בעצם ילדה מבית דתי שעושה דרכה מדי יום לכיתה ג' בבית הספר היסודי.

אותו חיבוק רחב הדביק את הארץ כולה. מאבקים ותנועות פלורליסטיות הרחיבו את פעילותיהן דרומה וצפונה, ועד לעירי חולון. "חולון חופשית" קמה כתנועת דרישה לתחבורה ציבורית בשבת, ומהר מאוד העלתה את המודעות בעיר לנושאי הסטטוס-קוו. קיבלנו תמיכה רחבה כחיבוק אותו העניק הציבור לנעמה.

אותה הכרוניקה של הפחד החרדי הגיעה גם לרעננה, שם עשוי להתקיים לראשונה מצעד הגאווה, אליו נערכים המארגנים זה זמן רב. מתחילים להישמע שוב קולות ההפחדה. טענות חברי מועצת העיר אומרים כי זהו חינוך רע לילדי העיר. מארגני האירוע היו חייבים להסיט את התמקדותם מההכנות לתקשורת, ובאופן בלתי נתפס להסביר מדוע הקהילה הלהט"בית היא לגיטימית.

התקפי הזעם, הגזענות והשנאה שידרו על גל המסתננים, הם הפכו להיות המשא הכבד של החברה, העוול שיגרם לרוב היהודי במדינת ישראל ממיעוט שהינו פחות מאחוז(1%) מהאוכלוסייה.

אל מול כל זה, עומדים בצד אירועים נוספים כמו המאבק החברתי והתעצמות הזעם והגזענות כלפי המסתננים מארצות אפריקה. את השר אלי ישי וחבריו מש"ס תפס נושא הזרים והפל להיות המוקד. התקפי הזעם, הגזענות והשנאה שידרו על גל המסתננים, הם הפכו להיות המשא הכבד של החברה, העוול שיגרם לרוב היהודי במדינת ישראל ממיעוט שהינו פחות מאחוז(1%) מהאוכלוסייה. כל זאת ועוד איפשרו את קיומו של מצעד הגאווה בשקט יחסי, ללא דברי הבל פרימיטיביים, וכן, לגיטימציה לקיים אירועי גאווה בערים נוספות.

עכשיו זהו הזמן להגדיל את המעגל הפלורליסטי, לפתח חופש בערים נוספות, לפתוח מחדש את הסטטוס-קוו. אסור לתת לעסקנים פוליטים להרוס את ההתקדמות והקידמה של אזרי ישראל- מדינה עם צבא שמאפשר ומתגאה בכך שאופיים המיני של חייליו לא מהווה מכשול לשירות שווה.

הגיעו למצעד ברעננה, הראו כי לפלורליזם אין גבול גיאוגרפי!